Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
جستجو
اخبار
26
روند صدور جوازهای تاسیس صادره در دو ماه نخست سال جاری از آشتی سرمایه‌گذاران با صنایع کوچک و متوسط حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی هرچند جوازهای تاسیس صادره رشد بیش از 15 درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است، اما در همین دوره زمانی سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای این جوازها افتی 8 درصدی داشته است. افتی که می‌توان آن را به تغییر گرایش سرمایه‌گذاری در دوماه منتهی به اردیبهشت ماه تعبیر کرد. افزایش درخواست برای دریافت مجوزهای صنعتی برای طرح‌های کوچک و متوسط عمده دلیلی است که فعالان اقتصادی افت سرمایه‌گذاری را به آن نسبت می‌دهند. به گفته فعالان این بخش زود‌‌‌بازده بودن صنایع‌ کوچک و بعضا متوسط موجب شده تا سرمایه‌گذاران برای آشتی با بخش صنعت سرمایه‌گذاری در این صنایع را انتخاب کنند و با توجه به آمار مذکور می‌توان گفت در دوره مورد بررسی شاهد رونق کوچک‌ها بوده‌ایم.

روند صدور مجوزهای صنعتی

براساس آمارهای اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع دو هزار و 295 فقره جواز تاسیس در کشور صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از 15 درصدی داشته‌است، مجموع جوازهای صادره در مدت مشابه سال قبل برابر با هزار و 988 فقره بوده است. از سوی دیگر آمار ارائه شده از رشد 5/ 93 درصدی جوازهای تاسیس صادره در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین سال جاری حکایت دارد؛ رشدی که می‌توان از آن به جهش در دریافت جواز تاسیس یاد کرد. سیر صعودی در صدور جوازهای تاسیس در مدت زمان مورد بررسی به پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی نیز سرایت کرده به‌طوری که در مدت زمان مورد بررسی صدور پروانه بهره‌برداری نیز با رشد 7/ 0‌درصد همراه بوده است. براساس آمار اعلام شده درمدت زمان مذکور در مجموع 675 فقره پروانه بهره‌برداری در کشور صادر شده است. روند صدور پروانه بهره‌برداری در اردیبهشت ماه نیز برابر با 429 فقره بوده که نسبت به فروردین سال جاری رشدی 4/ 74 درصدی داشته است. با توجه به این آمار درخصوص رشد پروانه‌های بهره‌برداری صادره می‌توان گفت در اردیبهشت ماه شاهد شتاب در روند اتمام طرح‌های نیمه‌تمام بوده‌ایم.

رشد صورت گرفته در صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری صنعتی صادره در حالی است که در مدت زمان مورد بررسی سرمایه پیش‌بینی شده برای این دو بخش افت داشته است. براساس آمار اعلام‌شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع بیش از 210 هزار میلیارد ریال سرمایه برای جوازهای تاسیس صادره پیش‌بینی شده است که این رقم در مقایسه با سرمایه پیش‌بینی شده در مدت مشابه سال قبل افت 8 درصدی را تجربه کرده است. در مدت زمان مشابه سال قبل سرمایه پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس صادره بیش از 229 هزار میلیارد ریال بود. علاوه بر دو ماه نخست سال جاری سرمایه پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس صادره در اردیبهشت نسبت به فروردین سال جاری نیز افتی بیش از 39 درصدی را تجربه کرده است. مجموع سرمایه پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس صادره در اردیبهشت ماه بیش از 79 هزار میلیارد ریال بوده است. از سوی دیگر در مدت زمان مورد بررسی، پروانه‌ بهره‌برداری صنعتی نیز از افت سرمایه‌گذاری محقق شده بی‌نصیب نبوده به‌طوری که این بخش نیز در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی بیش از 35 درصد را تجربه کرده است، مجموع سرمایه‌گذاری محقق‌شده در مدت زمان مورد بررسی برای این بخش بیش از 31 هزار میلیارد ریال بوده است، علاوه بر مدت زمان مورد بررسی سرمایه‌گذاری محقق شده در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین سال جاری نیز بیش از 12هزار میلیارد ریال بوده که افتی 34 درصدی داشته است.

رشد صدور جوازهای تاسیس صادره در دو ماه منتهی به اردیبهشت ماه از رشد اشتغال پیش‌بینی شده برای جوازهای صادره نیز حکایت دارد؛ به‌طوری که برای دوهزار و 295 فقره جوازه تاسیس صادره ایجاد 53 هزار و 692 نفر شغل پیش‌بینی شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از 29 درصد را به همراه داشته است. در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین سال جاری نیز روند اشتغال پیش‌بینی شده همانند جوازهای تاسیس صادره مثبت بوده و رشدی 5/ 50 درصدی را ثبت کرده است. در کنار جوازهای تاسیس صادره اشتغال پیش‌بینی شده برای پروانه بهره‌برداری صنعتی صادره نیز از رشد بی‌نصیب نبوده به‌طوری که برای 675فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی در مجموع 9هزار و 921 نفر اشتغال صورت گرفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی 8/ 5 درصدی را ثبت کرده است. در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین سال جاری نیز اشتغال محقق شده رشدی بیش از 68 درصد داشته به‌طوری که در این مدت ایجاد 6 هزار و 223 نفر شغل برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره ایجاد شده است.

آشتی سرمایه گذاران با کوچک ها

در گروه: عمومی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم | | منبع: دنیای اقتصاد
| نظر (0) RSS comment feed

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

آخرین خبرها