Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
جستجو
اخبار
03

مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در خصوص راهکارهای صنعت فولاد جهت پشت سر گذاشتن تحریم‌ها بیان کرد: عبور از بحران تحریم‌ها با تحمل کمترین هزینه ممکن، منوط به تقویت صادرات خواهد بود؛ تقویت صادرات نیازمند دو اتفاق مُهم خواهد بود.

وی ضرورت نخست را کمک دولت و تسهیل صادرات دانست و گفت: این امر در گرو وضع مقررات تسهیل کننده و گسترش زیرساخت های گمرکات و حمل و نقل و غیره که برخی از این اقدامات زمان بر خواهد بود.

وی به ضرورت دوم نیز اشاره کرد و ادامه داد: ضرورت دوم ایجاد جذابیت مستمر برای صادرات است و تحقق این مهم، نیازمند ثبات قوانین و مقررات دولتی بوده که شناسایی و ورود به یک بازار صادراتی مستلزم صرف زمان و هزینه و وقتی با یک ابلاغیه شتابزده و نسنجیده، مانع تراشی کرده و صادرات را محدود می‌کنند، انگیزه‌ای برای صادرکننده نمی‌ماند که به دنبال بازارهای جدید باشد.

قنواتی افزود: برای مثال، در حالی که عمده قراردادهای صادراتی در کشور عراق و افغانستان به صورت ریالی بوده، ناگهان از صادرکنندگان تعهدنامه ارزی خواسته اند. حتی اگر دولت قصد وضع قانون جدیدی دارد، باید هم با صاحبان صنایع مشورت شود و هم مهلت زمانی برای اجرای آن قانون در نظر گرفته شود. تصمیمات خلق الساعه و اجرای فوری آنها، جز وارد کردن شوک به روند صادرات نتیجه ای نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان تصریح کرد: برای افزایش جذابیت صادرات، باید نرخ های دستوری تسعیر ارز برداشته شود که البته خوشبختانه با اجازه تسعیر ارز صادرات محصولات غیر نفتی بر مبنای بازار ثانویه، این اتفاق رخ داد.

این فعال صنعت فولاد تاکید کرد: تحریم‌ها را قبلا نیز تجربه کرده‌ایم، در دوران تحریم‌های گذشته، صادرات انجام می‌شد، فقط با رفع تحریم‌ها مسیر هموارتر شد و با هزینه کمتری صادرات صورت گرفت. با این حال حتی به قیمت تحمل هزینه‌های بیشتر، صادرات هرگز متوقف نخواهد شد.

قنواتی در پیش‌بینی وضعیت نیمه دوم سال برای صنایع فولادی گفت: گزارشات ۶ ماهه به زودی منتشر خواهد شد و قطعا اکثر فولادی ها بیش از بودجه، سود محقق کرده اند. گرچه در نیمه دوم سال هم تحریم های جدیدی اعمال خواهد شد و هم احتمالا تقاضای داخلی کاهش خواهد داشت، ولی به نظر می رسد شرکت های فولادی تقریبا به اندازه نیمه اول سال سود محقق خواهند ساخت و نگرانی بابت افت سودآوری شرکت ها وجود ندارد.

در گروه: فولاد
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم | | منبع: بورس نیوز
| نظر (0) RSS comment feed

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

آخرین خبرها