Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
جستجو
اخبار
20

 نشست خبری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور دکتر بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و نیز رئیس برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، محمد ناظمی هرندی مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان،  نعمت الله محسنی، معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن اصفهان، بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان، اسماعیلی معاون برنامه ریزی و فناوری فولاد خراسان، محمود نوریان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و نمایندگانی از هلدینگ کاوه پارس و فولاد آلیاژی ایران و همینطور اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد.

در این نشست دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ابتدا با بیان اینکه نخستین جشنوراه و نمایشگاه ملی فولاد ایران با هدف آشنایی فولادسازان با پتانسیل های داخلی برگزار می گردد گفت: به جرات می توان گفت صفر تا صد کارخانه های فولادی در ایران قابل انجام است چراکه هم در بخش تکنولوژی و هم تجهیزات به خودکفایی رسیده ایم.

وی با تاکید اینکه ماهیت این رویداد متفاوت با سایر همایش های تخصصی در این حوزه است افزود: هدف این است، شرکت ها و تامین کنندگانی که در توسعه و پشتیبانی صنعت فولاد نقش داشته اند نظیر تامین کنندگان تجهیزات و تامین کنندگان مواد مصرفی، امکانات خود را در معرض نمایش بگذارند و قصد داریم با این رویداد بانک اطلاعاتی برای بهره گیری فولادسازان آماده نماییم و سیستم ارتباط میان تامین کنندگان و فولادسازان را برقرار کنیم.

سبحانی خاطرنشان کرد: شرکت ها و سرمایه گذاران ناچار به روی آوردن به تولید داخل هستند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: پیشنهاد روزی تحت عنوان روز ملی فولاد را ارائه کرده ایم که این امر در کشورهای دیگر نیز رسم است.

سبحانی همچنین اشاره ای به آمارهای ۸ ماهه داشت و گفت: در ۸ ماهه ۹۷ در بحث محصولات فولادی و نوردی به تولید ۱۴ میلیون و ۲۳۲ هزار تن رسیدیم که ۱۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. بیشترین افزایش در بخش میلگرد با رشد ۲۲ درصدی بوده است.

وی افزود: در بخش بیلت و بلوم با تولید ۹ میلیون و ۲۵۸ هزار تن، رشد ۲۳ درصدی تولید به ثبت رسید. همچنین در تولید اسلب به ۷ میلیون و ۳۸۲ هزار تن دست یافتیم که رشد ۱۱ درصدی داشته است.

سبحانی در ادامه اشاره ای به میزان تجارت خارجی فولاد داشت و گفت: در نیمه اول رشد صادرات را شاهد بودیم اما امیدواریم با تمهیدات فولادسازان رشد صادرات علی رغم تحریم ها تداوم یابد. در مقابل کاهش صادرات، واردات هم به شدت کاهشی بوده است.

وی گفت: ۸ تا ۱۰ میلیون تن مازاد تولید در سال جاری در کشور دیده می شود و چنانچه تمهیداتی اندیشیده نشود شاهد افت تولید واحدها خواهیم بود. افتخار است که بگوییم به جایی رسیده ایم که مازاد نیاز داریم و به عنوان یکی از صادرکنندگان در منطقه شناخته می شویم.

سبحانی در ادامه صحبت های خود مجددا تاکید کرد: در جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ارتباط میان تولیدکنندگان و تامین کنندگان را برقرار می کنیم.

وی درباره اتفاقات چند وقت اخیر در حوزه فولاد گفت: در برهه ای تقاضای کاذبی در بازار اتفاق افتاد و دولت به دنبال همین تقاضای کاذب محدودیت هایی برای عرضه فولادی ها در بورس اعمال کرد در همین راستا انجمن جلساتی با وزارتخانه برای حذف محدودیت ها داشت. اعتقاد ما این است در شرایطی که محدودیت های تحریم ایجاد شده، محدودیت های داخلی معنا ندارد و در نهایت این الزامات و محدودیت ها برداشته شد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: اگرچه هدف از این بخشنامه ها حذف واسطه ها و منتفع شدن مصرف کننده نهایی بود اما در عمل مصرف کننده هیچ نفعی از این دستورالعمل ها نبرد. هنوز هم بخشی از چالش های این بخشنامه ها باقی است درحالی که تولید باید در فضای امن صورت گیرد.

وی گاز را مزیت نسبی برای فولاد ایران دانست و اظهار داشت: این مسئله باید توسط تصمیم گیران در نظر گرفته شود تا با اقداماتی نظیر افزایش قیمت گاز مصرفی فولادسازان، شوکی به صنعت فولاد وارد نشده و سرمایه ها را از این حوزه خارج نشود. نکته دیگر این است که دولت همواره در سال های اخیر تاکید داشته که گاز را نه خام بلکه درقالب ارزش افزوده بالاتر صادر نماید و به همین دلیل ایجاد ظرفیت آهن اسفنجی در لامرد مطرح گردید.

وی با اشاره به اینکه در ۸ ماهه اول امسال که محدودیت صادراتی وجود نداشته و تحریم مطرح نبود، ۵ میلیون تن فولاد میانی و محصولات فولادی صادر شد گفت: اگر محدودیت ها نبود، تا پایان سال صادرات فولاد کشور به ۷.۸ میلیون تن می رسید و ارزش آن  به ۳.۵ میلیارد دلار می رسید.

سبحانی تاکید کرد: فولاد ۱۲۰ دلار هزینه ارزی در هر تن دارد. تمامی ارز حاصل از صادرات فولادی ها به سامانه نیما وارد شده و شاهدیم که بالانس درآمد ارزی و واردات در صنعت فولاد اتفاق می افتد. درواقع ۳ میلیار دلار نیاز ارزی و ۳ میلیارد دلار درآمد ارزی در صنعت فولاد داریم.

وی ادامه داد: ارز آوری صادرات فولاد بیش از ٣.۵ میلیارد دلار نبوده است و برخی تصور ارزی بیش از این داشتند و فولادی ها را متهم به عدم عرضه ارز به سامانه نیما کردند. درحالی که فولادی ها ارز حاصل از صادرات را برای نیاز خود ثبت سفارش کردند و نیازهای خود مثل الکترود را پوشش دادند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: برگشت ارز حاصل از صادرات فولاد شفاف سازی شده است.

رئیس انجمن فولاد در خاتمه گفت: تقدیر ویژه ای از افرادی که بیشترین فعالیت را برای اعتلای صنعت فولاد داشتند خواهیم داشت.

مهندس سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و دبیر نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در این نشست خبری گفت: رتبه ایران در تولید فولاد به دهم در جهان رسیده است و این بالندگی صنعت فولاد است که نشان دهنده پتانسیل بالای صنایع معدنی ایران می باشد. فولاد پس از نفت و پتروشیمی، پتانسیل بالایی دارد و در جایگاه بعد آنها قرار دارد.

وی افزود: باید چالش های موجود در تامین تجهیزات و قطعات و مواد اولیه را مدیریت کرد و به صورت استارت آپ شرکت های توانا را شناسایی کرد.

خلیفه سلطانی در ادامه اظهار داشت: در این جشنواره فولادسازان نقش اسپانسری برای تامین کنندگان خواهند داشت و ریسک تولیدات آنها را تاحدودی می پذیرند.

بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نشست خبر نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: التهاب ارزی اصلی ترین اتفاق سال بود و سبب ورود دولت در حوزه های مختلف شد. در حالی که ورود دولت به بخشی نظیر فولاد نیاز نبود چراکه در بازار داخل مسئله و مشکلی برای تامین وجود ندارد و بازار با وفور عرضه مواجه است.

وی افزود: در تحریم قبل ایران دومین واردکننده فولاد بود و حتی تا ۱۱ میلیون تن فولاد وارد کرد اما اکنون معضل اصلی، مازاد تولید و صادرات است. اگر روند منفی شدن صادرات تداوم یابد به فاجعه تبدیل خواهد شد و دلیل اصلی آن ابهامات و عدم ثبات قوانین است.

احرامیان تصریح کرد: قیمت های فولاد ایران با وجود تحریم ها کمتر شده و عرصه را برای فولادسازان سخت تر خواهد کرد.

در ادامه این نشست خبری مهندس شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: بیست میلیارد دلار سرمایه برای رساندن ظرفیت فعلی تولید به ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ نیاز است. زیرساخت ها نیز سرمایه گذاری قابل توجهی را می طلبند.

وی تاکید کرد: در افق ۱۴۰۴ باید بر روی صادرات ۲۵ میلیون تن فولاد برنامه ریزی نماییم که این مسئله نیز سرمایه گذاری بر روی زیرساخت های حمل ریلی و دریایی را می طلبد. درمجموع ۵۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که ۲۰ میلیارد آن از داخل قابل تامین است و مابقی بایستی از خارج تامین شود.

مهندس محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز در این نشست خبری با اعلام حمایت از نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: در شرابط فعلی صادرات ضرورت شرکت هاست و باید هرگونه موانع از سر راه آن برداشته شود.

وی افزود: ما سال ها تلاش کردیم که فولادی شویم و در نهایت واحد فولادسازیمان وارد مدار تولید شد و به زودی و تا پانزده دی ماه، واحد آهن اسفنجی ما به روش هات شارژ وارد مدار تولید می شود.

در گروه: اخبار خاص
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم | | منبع: چیلان
| نظر (0) RSS comment feed

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

آخرین خبرها