Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
جستجو
اخبار
28

بهادر احرامیان با اشاره به قیمت گذاری دستوری و نظام سهمیه‌ای در وزارت صمت گفت: همه مشکلات فعلی به قیمت گذاری دستوری بازمی گردد و متاسفانه هنوز انتظار برخی این است که قیمت شمش فولادی به صورت دستوری از قیمتی که بازار تعیین می‌کند پایین‌تر باشد. از سوی دیگر با سیستم توزیع سهمیه‌ای به شرکت‌ها واگذار شود؛ دقیقا مشابه روش و رویکردی که در دهه‌های قبل رایج بوده و منسوخ شده و تبعات سنگین آن برای اقتصاد نیز عیان است، اما سیاست گذاران همچنان می‌خواهند این روش در بازار شمش فولاد اجرا شود.

نایب رییس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ادامه داد: اگر به صورت ساده‌تر بگوییم این روش یک نظام سهمیه بندی است با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت بازار؛ اما حرف فولادسازان این است که شرایط برای رقابت مهیا شود و به دلیل تولید دوبرابری فولاد در برابر تقاضای داخلی، باید بازار و قیمت‌ها به شکل رقابتی باشد نه رانتی برای هیچ بخش زنجیره ایجاد نشود.

وی در خصوص گله نوردکاران از عرضه کم فولاد توضیح داد: شاید در بازار ورق مشکلاتی باشد و راهکار این است که تختال داخلی بیشتر عرضه شود تا تولید افزایش یابد و قیمت‌ها متعادل شود.

راهکار مقابله با مچینگ، آزادی کامل معاملات است
احرامیان در خصوص انتقاد‌ها به اصرار برخی فولادی‌ها به فروش مچینگ و اختصاصی گفت: به اعتقاد بنده تا زمانی که سایه رویکرد دستوری وزارت صمت بر قیمت‌های تالار بورس برقرار است، فولادسازان برای واقعی کردن قیمت به مچینگ روی می‌آورند و ۲۰ درصد نیاز در بازار رقابت می‌کند و از قیمتی که کشف شد به باقی سهمیه داران محصول می‌دهند. این که گفته می‌شود بهانه فولاد سازان برای فروش فولاد در مچینگ پایین بودن قیمت‌ها در بورس است باید گفت، قیمت‌ها در بورس همیشه پایین‌تر از بازار است و این نمی‌تواند اصل موضوع باشد و البته باید اعلام شود که مشکل این موضوع بورس نیست، بلکه برای پایان دادن به این کار، تنها راهکار آزادی کامل معاملات و امکان رقابت برابر در تالار است تا کل عرضه‌های فولادی‌ها روانه تالار اصلی شود.

در گروه: فولاد
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم | | منبع: میزان
| نظر (0) RSS comment feed

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

آخرین خبرها