شماره: 17891
1396/11/16
تاسیس تعاونی به عنوان محور صادراتی نوردکاران
تاسیس تعاونی به عنوان محور صادراتی نوردکاران

چهلمین جلسه هم اندیشی نوردکاران امروز با حضور جمعی از اعضای این رسته یکشنبه 15 بهمن ماه در انجمن برگزار شد.

احمد خوروش، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره موضوعات مطرح شده در این جلسه هم اندیشی گفت: در این جلسه درباره مدیریت بازار داخلی، نظام کیفیت و همچنین صادرات مقاطع طویل فولادی بحث های قابل توجهی صورت گرفت.

وی افزود: در این جلسه بر تولیدات صادرات محور تاکید شد و به پیشنهاد نایب رئیس انجمن و با موافقت کلیه حاضرین تصمیم گیری شد که شرکتی درقالب کنسرسیوم یا تعاونی به عنوان محور صادرات بخش خصوصی ذوب و نورد تاسیس شده و با همکاری و مشارکت واحدهای تولیدی صادرات محصولات فولادی را ارتقا دهد.

خوروش ادامه داد: ایجاد این تعاونی در راستای یکپارچه سازی صادرات محصولات فولادی و حضور موثر فولاد ایران در بازارهای جهانی است که خوشبختانه از سوی همه اعضای حاضر در جلسه، این موضوع مورد استقبال قرار گرفت.

وی تصریح کرد: قرار است از سوی نایب رئیس انجمن، یک سری اقدامات در این خصوص صورت گیرد و انتظار می رود هفته آینده اولین جلسه برای فراهم آوردن مقدمات تاسیس و فعالیت این شرکت تعاونی برگزار شود.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد تشکیل این تعاونی صادراتی را مثبت ارزیابی و تاکید کرد: تشکیل این کنسرسیوم می تواند از پراکندگی صادرات ایران جلوگیری نماید و موجبات افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده بیشتر در صنعت فولاد را فراهم آورد. به عبارت دیگر فعالیت این تعاونی و حمایت هایی که انتظار می رود از آن صورت بگیرد، موجب تغییر مسیر صادرات فولاد کشور از فولاد خام به محصول نهایی خواهد شد. ضمن اینکه فعالیت موثر این تعاونی و افزایش صادرات مقاطع فولادی باعث افزایش کیفیت محصولات فولادی هم خواهد شد.

وی موضوع دیگری که در این جلسه بر آن تاکید شد را مسئله عرضه و تقاضا در مواد اولیه زنجیره فولاد مطرح کرد و گفت: از طرف رئیس انجمن نامه ای مبنی بر اجرایی شدن مصوبه وزارت صنعت در خصوص ضریب قیمتی ۸۹ درصدی شمش نسبت به میلگرد به ستاد زنجیره فولاد ارسال شده چرا که وزیر صمت نیز تاکید زیادی بر اجرای این ابلاغیه داشتند تا تمامی زنجیره فولاد به درستی به کار خود ادامه دهند.

وی در خاتمه نیز گفت: موضوع مهم دیگری که در این جلسه به آن تاکید شد نظام رتبه بندی و استاندارد شمش بود. خوشبختانه دبیر انجمن درباره مسئله کیفیت و استاندارد اقدامات و پیگیری های خوبی داشتند و در همین راستا مقرر شد جلسه ای بین نمایندگان رسته نورد با کمیته استاندارد انجمن برگزار شود تا برخی ابهامات و سوالات واحدهای نوردی برطرف شود و نظام ممیزی و ارتقاء کیفیت بتواند با جامعیت بیشتری اجرا شود.

حق انتشار محفوظ است ©