Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
جستجو
اخبار
01

سیدرسول خلیفه‌سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در برنامه روی خط خبر شبکه ۶ با بیان اینکه ۴۰ کشور تولید کننده فولاد داریم، گفت: کشورهای زیادی را پشت سرگذاشته ایم تا به رتبه دهم در جهان رسیدیم. در سال ۸۷ رتبه ۲۳ را داشتیم و با پشت سرقراردادن کشورهای دیگر اکنون به رتبه ۱۰ جهان رسیده ایم.

وی افزود: چین با تولید ۹۰۰ میلیون تن (نصف فولاد جهان)، ژاپن و هند با تولید ۱۰۰ ملیلون تن، امریکا با ۸۵ میلیون تن، روسیه و کره جنوبی ۷۰ میلیون تن، آلمان با ۴۰ میلیون تن و ترکیه و برزیل با ۳۷ و ۳۴ میلیون تن قبل از کشور ما قرار گرفته اند.

خلیفه سلطانی ادامه داد: ترکیه با توجه به اینکه بزرگترین واردکننده قراضه است و از آمستردام قراضه وارد می کند و شرایط رقابتی خوبی از تولید قراضه ایجاد کرده است اما با این وجود بیشتر از این نمی تواند قراضه تولید کند.

وی با بیان اینکه ایران فرایند ۸ گانه تولید را در فولاد دارد خاطرنشان کرد: از اکتشاف سنگ آهن، استخراج، تبدیل به کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از جمله مراحل این فرایند هستند و با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی است، رقابت ترکیه با ایران از این جا به بعد است چون نصف محصولات فولادی ما از جنس ورق است و پایه صنعت ما صنعتی است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: ما عملا ترکیه را نیز پشت سر گذاشته ایم و در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن فولاد خواهیم رسید.

اگر فولاد را با صنعت پتروشیمی مقایسه کنیم ورودی پتروشیمی از نفت و گاز است و ورودی یک محصول میان ساخت است درحالی که در فولاد ورودی، استحصال موادمعدنی بوده و همه مراحل فرایند تولیدی است.

خلیفه‌سلطانی گفت: با توجه به واردات ۲۵ درصدی شارژ صنعتی اما ۷۵ درصد تولید فولاد در داخل کشور انجام می شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: اوج صادرات ما در سال های آینده بعد از بالانس شدن کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی خواهد بود چون کشش تقاضا برای آهن اسفنجی ما بسیار بالاست بنابراین مزیت های صادراتی نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه متوسط بهره وری ظرفیت کارخانجات در دنیا ۷۳ درصد است، در کشور ما نیز این ظرفیت محقق شده است و در اهداف موفق شده ایم.

خلیفه سلطانی در خاتمه گفت: در زیرساخت ها بخصوص در صنعت ریلی و حمل و نقل باید در تولید به ۵۵ میلیون تن برسیم. نکته مهم دیگر این است که در دنیا متوسط فولاد کیفی به کمیت فولاد بالای ۷ درصد است که کشور ما باید از ۳ درصد به ۷ درصد جهان برسد.

در گروه: فولاد
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم | | منبع: چیلان
| نظر (0) RSS comment feed

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

آخرین خبرها